Wpływ bawełny na jakość ubrań

Budowanie swojej garderoby, w której przeważać będzie jakość nad ilością nie jest zadaniem prostym, bowiem wymaga od nas odpowiedniego podejścia do tematu oraz podstawowej znajomości materiałów czy sposobów wytwarzania T-shirtów czy innych typów odzieży.

Podczas zakupów nie warto się spieszyć i dokładnie sprawdzić jakość wykonania produktu. Zapisy na metce to jednak nie wszystko i zdecydowanie warto sprawdzić samą strukturę materiałów, jakość i wygląd szwów, nadruków, naszyć, itp. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których bardzo drogie ubrania po kilku praniach dosłownie się rozpadają, podczas gdy tanie t-shirty cieszą się doskonałą jakością przez wiele lat użytkowania.

Kompletując swoją szafę pełną dobrych jakościowo ubrań wcale nie trzeba porywać się na drogie i znane marki, bowiem w sklepach z ubraniami ze średniej półki nieraz znajdziemy odzież wykonaną dużo lepiej niż moglibyśmy się tego spodziewać.

bawełna

Jakość i właściwości bawełny

Nie jest tajemnicą, że ze względu na swoje właściwości, bawełna posiada największy udział w produkcji odzieży. Jest to materiał bardzo higieniczny, który można prać nawet w wysokich temperaturach, charakteryzujący się dobrą odpornością na działanie wody. To właśnie dlatego bawełna wykorzystywana jest do produkcji T-shirtów, bielizny, pościeli czy ręczników. Jedynym jej mankamentem jest słaba sprężystość, dlatego materiał łatwo się gniecie, pozostawiając na nim mało atrakcyjne ślady.

Bawełna jednak bawełnie nie równa i różne jej rodzaje będą determinować jakość naszej garderoby. Aby tego uniknąć warto wiedzieć, że na rynku wykorzystuje się zarówno bawełnę wysokiej jak i niskiej jakości i wiedzieć jak ją rozpoznać. Bawełna o najlepszej jakości charakteryzuje się włóknami, które sięgają nawet 50 mm. Istotny w jakości bawełny jest również proces i czas jej dojrzewania (im dłużej dojrzewa tym lepiej). Niskiej jakości bawełnę uzyskuje się często poprzez skracanie procesu dojrzewania. Istotny jest również sam proces zbierania bawełny, ręczny (znacznie lepszy) lub mechaniczny. Na końcu na to jak będzie prezentować się nasze ubranie, niezależnie od tego czy będzie to droga marynarka czy tanie t-shirty jest sposób tworzenia przędzy.

tanie t-shirty

Bardzo często wykorzystuje się włókna mieszane, tj. o różnej grubości i długości, które formuje się w taśmy. Podczas procesu czesania bawełny, usuwane są włókna zbyt krótkie oraz zanieczyszczone, dlatego wszystkie elementy związane z jej obróbką mają istotny wpływ i znaczenie wobec ostatecznej oceny.

Warto również pamiętać, że nawet tanie t-shirty mogą prezentować bardzo wysoką jakość materiałów, a co za tym idzie za nieduże pieniądze możemy zapełnić swoją garderobą doskonałą odzieżą, którą będziemy mogli cieszyć się przez lata, bez nadmiernego nadwyrężania swojego budżetu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s